portfolio site templates

Czym jest tlenoterapia?

 Tlenoterapia to leczenie polegające na dostarczaniu organizmowi dodatkowej dawki tlenu. Tlenoterapię wykorzystuje się w leczeniu chorób             i stanów, w których dochodzi do niedotlenienia organizmu np:.w leczeniu schorzeń charakteryzujących się przewlekłą, postępującą hipoksją (niedobór tlenu). 

Do zalet tlenoterapii, oprócz ograniczenia postępu chorób układu oddechowego, należy zaliczyć również poprawę samopoczucia, zwiększenie wydolności i odporności organizmu.Tlenoterapia łagodzi również inne dolegliwości takie jak: zaburzeniach snu, bóle i zawroty głowy.

Należy pamiętać że decyzja o podawaniu tlenu choremu powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem. TO LEKARZ powinien zakwalifikować pacjenta do tlenoterapii jak i ustalić dawkowanie tlenu.

DLT czyli – Domowe Leczenie Tlenem 

Podawanie tlenu choremu do niedawana było możliwe jedynie w warunkach szpitalnych. Rozwój technologii spowodował możliwość prowadzenia terapii tlenowej w warunkach domowych. Jednocześnie badania wykazały że domowe leczenie tlenem :

-poprawia parametry oddechowe

-podnosi możliwości aktywności fizycznej,

-stabilizuje nadciśnienie płucne

-usprawnia pracę układu nerwowego

-zapobiega chorobie zakrzepowo- zatorowej

-ma korzystny wpływ na choroby układu krążenia

-zmniejsza stres

-minimalizuje ryzyko wystąpienia depresji i stanów lękowych

-obniża wskaźnik hematokrytu

-ogranicza wydatki na hospitalizację chorych m.in. na POChP

Domowe Leczenie Tlenem może być prowadzone między innymi dzięki koncentratorowi tlenu. 

 Czym jest i jak działa koncentrator tlenu

Koncentrator to urządzenie zasilane prądem o wadze od kilku kg do kilkudziesięciu kg. Zadaniem ich jest wychwytywanie i koncentracja tlenu         z otaczającego nas powietrza.

Wyróżniamy dwa typ koncentratorów tlenu: koncentratory stacjonarne i koncentratory przenośne.

Oba rodzaje koncentratorów różnią się przeznaczeniem, jak i parametrami technicznymi, lecz zasada działania jest taka sama. Koncentrator pobiera powietrze z otoczenia (gdzie zawartość tlenu sięga ok. 21 %) poprzez usunięcie azotu z powietrza, koncentruje zawartość tlenu do nawet 96 % . Tlen może być podawany z wykorzystaniem maski tlenowej lub kaniuli donosowej tzw. wąsów tlenowych. 

Uwaga: BEZPIECZEŃSTWO PACJENTA

Koncentrator nie jest przeznaczony do ratowania lub podtrzymywania życia.Osoby w podeszłym wieku, dzieci oraz pacjenci o ograniczonych możliwościach porozumiewania wymagają dodatkowych urządzeń monitorujących ich stan. Jeśli pojawą się jakiekolwiek objawy świadczące         o zmianie stanu pacjenta należy natychmiast porozumieć się z lekarzem.